Udział w konferencji naukowej „Dyplomacja Unii Europejskiej”


W dniu 16 maja br. brałem udział w konferencji naukowej pt. „Dyplomacja Unii Europejskiej”. Odbyła się ona w ramach siódmego już Festiwalu Dyplomatycznego organizowanego pod patronatem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ przez Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ. Wystąpiłem w pierwszym panelu konferencji razem z Prof. Józefem Fiszerem oraz Prof. Martą Witkowską. W swoim referacie zatytułowanym „Wpływ Parlamentu Europejskiego na dyplomację UE” spróbowałem odpowiedzieć na dwa pytania:

  • Jaki jest wpływ Parlamentu Europejskiego na kształt legislacji dot. działań zewnętrznych UE?
  • Jak Parlament Europejski powinien negocjować, żeby mieć większy wpływ na kształt tej legislacji?

W tym celu przeprowadziłem badanie empiryczne. W pierwszym kroku zebrałem informacje na temat kluczowych poprawek, jakie Parlament zgłosił do projektów aktów ustawodawczych przygotowanych przez dyrekcje generalne Komisji Europejskiej zajmujące się działaniami zewnętrznymi UE oraz uchwalonych w latach 1999-2009 (przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony). Wykorzystałem do tego bazę EUDEC, uzyskując 67 aktów i 145 poprawek. W drugim roku obliczyłem ogólny poziom sukcesu tych poprawek i porównałem go z innymi politykami UE. W trzecim kroku przeprowadziłem analizę statystyczną w oparciu o regresję logistyczną, w ramach której przetestowałem efektywność kilku strategii negocjacyjnych i zmiennych w obszarze działań zewnętrznych UE.

Poniżej znajduje się prezentacja podsumowująca wyniki w/w badań. Wnioski są następujące. Po pierwsze, sukces poprawek PE wyniósł 47,6%, a więc był dość niski, niższy od średniej (56,6%). Potwierdza to często podnoszony pogląd, że PE ma słabszy wpływ na politykę zagraniczną UE w porównaniu do innych polityk UE. Po drugie, analiza statystyczna ujawniła kilka zachowań negocjacyjnych, które powinny zwiększać sukces poprawek PE w tym obszarze. Jeśli Parlament chce mieć wpływ na legislację dot. działań zewnętrznych UE, powinien:

  • pakietować
  • dążyć do negocjacji w trilogach (co obecnie często robi)
  • uzyskać poparcie Komisji Europejskiej dla swoich poprawek
  • mianować na sprawozdawcę posła z kraju komisarza właściwego w sprawie projektu.

Analiza ujawniła również:

  • wpływ procedury legislacyjnej. Sukces wyraźnie wzrasta, gdy akt jest uchwalany w ZPU/współdecydowanie. Dlatego rozszerzenie tej procedury przez Traktat z Lizbony należy ocenić bardzo pozytywnie.
  • brak wpływu: spójności, przynależności sprawozdawcy do EPP lub S&D, identycznej tożsamości narodowej sprawozdawcy i prezydencji oraz prezydencji i komisarza,
  • brak wpływu: ważności (Parlament jest tak samo skuteczny w przypadku projektów ważnych, jak i nieistotnych), pilności i zasady głosowania w Radzie (rozszerzenie KWG przez Traktat z Lizbony nie powinno wpłynąć na większy sukces poprawek PE).

Nagranie audio z wystąpienia:

 

Prezentacja:

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s